Jazda konna – dlaczego warto?

Jeździectwo to sport wyczynowy. Posiada różne stopnie wtajemniczenia.  Jednak oczywiście aby dojść do formy, która pozwoli startować w zawodach w skokach przez przeszkody czy ujeżdżania potrzeba nie lada doświadczenia i lat treningów. Sport ten jest tak bardzo wyjątkowy, ponieważ człowiek musi współgrać ze zwierzęciem. Jeździec z koniem nie rywalizuje, oni muszą stworzyć „parę idealną”.

Aby rozpocząć przygodę w siodle musisz udać się do stadniny koni; obecnie w każdym większym mieście znajduje się klub jeździecki. Warto się rozejrzeć po mniejszych miejscowościach i wioskach, gdzie często gospodarze mają stajnie i również prowadzą rekreacyjne lekcje nauki jazdy konnej (godzinna jazda to wydatek w granicach 30-50 zł). W takich miejscach czekają na Ciebie wykwalifikowani  instruktorzy, których zadaniem jest nauczyć Cię podstaw sztuki jazdy konnej oraz pokazać jak przyjemna jest to forma na spędzenie wolnego czasu. Oczywiście nie od razu wyrwiesz się w dziki galop. Zanim włożysz nogę w strzemię, będziesz musiała oswoić się z koniem najpierw na lonży. Nie musisz od razu zaopatrzać się w kompletny strój do jazdy konnej. Na początek najważniejsze są obcisłe, specjalne spodnie tzw. bryczesy oraz wygodne, płaskie, najlepiej skórzane buty. Najważniejszy jest toczek (kask), który chroni głowę jeźdźca. Pamiętaj, aby nigdy nie wsiadać na konia bez toczka!

Jeżeli spróbujesz jazdy konnej raz to najprawdopodobniej zakochasz się w tym sporcie bez pamięci. Gdy nabierzesz więcej doświadczenia i obycia z końmi, a przede wszystkim poczujesz się na siłach (zadecyduje o tym Twój instruktor, który odpowiada za Twoje bezpieczeństwo) to warto zdecydować się na jazdę w terenie. Konna przejażdżka w lesie to niezapomniana przygoda, dająca wiele radości i pięknych wspomnień.

© Copyright Wszystko 2023