Dolegliwości przedmiesiączkowe? Są na nie sposoby!

Co czwarta Polka (25%) twierdzi, że nie ma skutecznego sposobu na dolegliwości drugiej fazy cyklu, takie jak rozdrażnienie, ból brzucha czy obrzęki – wynika z badania kampanii „Jestem kobietą. Znam siebie”, którego inicjatorem jest marka Aqua-Femin. Eksperci kampanii weryfikują najczęściej pojawiające się opinie dotyczące sposobów walki z dolegliwościami i podpowiadają, co zrobić, aby kobieta w tym trudnym czasie mogła czuć się komfortowo.

 

Który ze sposobów radzenia sobie z dolegliwościami, które mogą pojawić się w drugiej fazie cyklu, tuż przed wystąpieniem menstruacji, jest Pani zdaniem najskuteczniejszy?

 

Aż 25% Polek, niezależnie od wieku, wykształcenia czy miejsca zamieszkania twierdzi, że dolegliwości przedmiesiączkowe trzeba przeczekać, bo nie ma na nie skutecznego sposobu. Co ciekawe, odpowiedź ta jest częściej wskazywana przez kobiety, które nie są zadowolone ze swojego życia (39%) oraz panie, których zdaniem zmiany w życiu nie zależą od nich (35%).

Dobre sposoby na dolegliwości?

Wokół metod na poradzenie sobie z dolegliwościami przedmiesiączkowymi istnieje wiele mitów. Niektóre panie wolą przeczekać te dolegliwości, inne stosują przeróżne metody na ich złagodzenie. Które z nich faktycznie są skuteczne a jakie nie do końca polecane? Poniżej weryfikujemy najczęściej pojawiające się opinie.

Na dolegliwości przed menstruacją najlepsze są leki przeciwbólowe lub uspokajające.

MIT. Jeśli ból jest dokuczliwy i uniemożliwia Ci codzienne funkcjonowanie, możesz sięgnąć po tabletki przeciwbólowe, ale ich stosowanie powinno być skonsultowane z lekarzem, zwłaszcza, jeśli przyjmujesz je regularnie co miesiąc. Pamiętaj, że leki uspokajające to sposób na chwilowe poradzenie sobie z dolegliwościami, ale na dłuższą metę nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż mogą one uzależniać. Jeśli objawy są znacznie nasilone, zgłoś się do lekarza, który wskaże Ci inny sposób leczenia.

Aktywność fizyczna poprawia samopoczucie przed miesiączką.

FAKT. Uprawianie sportu bardzo korzystnie wpływa na organizm. Nie tylko pomaga się rozluźnić, ale także pobudza wydzielanie endorfin (hormonów szczęścia). Jeśli będziesz ćwiczyła regularnie, szybko zaobserwujesz poprawę swojego samopoczucia. Przed miesiączką warto dostosować intensywność treningu do swojej aktualnej kondycji psycho-fizycznej, żeby zbyt intensywny wysiłek dodatkowo Cię nie osłabił. Od Ciebie zależy, jaki rodzaj aktywności wybierzesz – jogę, jazdę na rowerze czy ćwiczenia wzmacniające. Wybór najlepszego dla Ciebie rodzaju aktywności możesz skonsultować z instruktorem fitness.

Odpoczynek zmniejszy nasilenie dolegliwości przedmiesiączkowych.

FAKT. Jeśli odczuwasz spadek formy i gorzej się czujesz przed miesiączką, poświęć więcej czasu sobie samej – odpocznij, przeczytaj książkę, spotkaj się z przyjaciółką. Będąc zrelaksowana, łatwiej poradzisz sobie z natłokiem codziennych obowiązków. Jeśli masz taką możliwość, postaraj się selekcjonować sprawy „do załatwienia” i w momentach gorszego samopoczucia skoncentruj się tylko na tych najpilniejszych. Wszystkimi pozostałymi będziesz mogła zająć się za kilka dni.

Suplementy diety nie są skutecznym sposobem na dolegliwości drugiej fazy cyklu.

MIT. Naturalne preparaty zawierają specjalnie dobrane składniki roślinne, które mogą korzystnie wpływać na niektóre objawy drugiej fazy cyklu i walczyć z konkretnymi dolegliwościami. Mając problem z obrzękami, sięgnij po suplementy zawierające wyciąg z zielonej kawy, cykorii czy pokrzywy. Jeśli są stosowane zgodnie z zaleceniami, suplementy diety są bezpieczne dla organizmu, nie zaburzają cyklu miesiączkowego i nie powodują skutków ubocznych.

Zmian zachodzących w organizmie kobiety nie da się przewidzieć.

MIT. Wahania nastroju, spadek energii, gorsze samopoczucie i rozdrażnienie mogą być spowodowane intensywnymi zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w Twoim organizmie. Możesz na bieżąco je śledzić – na stronie www.znamsiebie.pl dostępna jest specjalna aplikacja-kalendarzyk, która wskazuje dzień cyklu, w którym aktualnie znajduje się kobieta oraz opisuje zmiany, jakie tego dnia zachodzą w dwóch sferach – ciało i psyche. Jeśli masz pytania dotyczące zmian zachodzących w Twoim organizmie, możesz zapytać
o nie eksperta.

 

 


© Copyright Wszystko 2024